Sprawdzenie używanego auta przed zakupem

Sprawdzenie używanego auta przed zakupem

Kupno samochodu to zawsze ogromna radość. Czasem jednak uśmiech z twarzy może zniknąć szybko, ponieważ okaże się, że dany pojazd ma pełno wad, których nie było widać na pierwszy rzut oka. Chcąc ominąć tego typu sytuacji, należy wszystko dokładnie sprawdzić w samochodzie, zanim jeszcze podpisze się umowę zakupu.

Jak sprawdzić historię samochodu?

Jeśli sprzedawca posiada obszerną dokumentację dotyczącą historii pojazdu dotyczącą np. serwisowania w ASO, to jest dobry znak. Zawsze warto sprawdzić, co i kiedy było wymieniane w aucie. To zapewni ogólny ogląd sytuacji i pozwoli rozeznać się, czy obecny właściciel dbał o pojazd.

Sporo można też dowiedzieć się po numerze VIN i numerze rejestracyjnym. Na podstawie tych danych można zobaczyć między innymi historię szkód pojazdu, które zostały zgłoszone do towarzystw ubezpieczeniowych. W tym celu wystarczy skorzystać z odpowiednich stron internetowych. Cenne informacje można zdobyć też w CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tam można dowiedzieć się, np. tego, czy dany samochód nie był kiedyś skradziony.

Co zweryfikować w czasie oględzin pojazdu?

Oględziny pozwalają wstępnie ocenić ogólny stan techniczny pojazdu. Warto je przeprowadzić spokojnie i przy dobrym oświetleniu. W czasie oględzin powinno się dokładnie obejrzeć wszystkie części pojazdu. Pomocne może okazać się tu miernik grubości lakieru. Te małe i tanie urządzenie umożliwia proste sprawdzenie tego, czy samochód uczestniczył w wypadku.

Poza stanem lakieru szczególną uwagę powinno się poświęcić silnikowi. Wszelkie wycieki powinno się traktować jako znak ostrzegawczy. Jeszcze większe wątpliwości powinien wzbudzać idealnie wyczyszczony silnik. Prawdopodobnie oznacza to, że sprzedawca próbuje ukryć usterki silnikowe. Stan silnika można też zweryfikować poprzez sprawdzenie koloru spalin. Powinny być one rozrzedzone i przybierać szary kolor. Jeśli zaś z rury wydechowej wydobywa się gęsty dym, to zapewne coś wymaga pilnej naprawy.

Po oględzinach zwykle przychodzi czas na jazdę próbną. W jej trakcie należy zachować ciszę i słuchać dźwięków dochodzących z silnika. W czasie próbnej jazdy lepiej jest więc unikać rozmów, czy też włączania radia. Jazda próbna powinna trwać co najmniej kilkanaście minut i odbywać się na powierzchniach różnego typu.

Czy warto jechać do mechanika na sprawdzenie samochodu?

Oględziny to prosty i bezpłatny sposób na ocenę stanu pojazdu. Zanim jednak dokona się zakupu, to koniecznie trzeba się udać do mechanika. Doświadczony specjalista mający dostęp do odpowiednich narzędzi powinien wyłapać wszelkie usterki, których nie udało się samemu wychwycić podczas oględzin.

Koszt takiego sprawdzenia wynosi zaś około kilkudziesięciu złotych. To bardzo mała kwota, biorąc pod uwagę tego, jakie konsekwencje finansowe miałby zakup pojazdu z ukrytymi wadami technicznymi.