4 największe błędy popełniane przy kupnie używanego auta

4 największe błędy popełniane przy kupnie używanego auta

Podobno człowiek najlepiej uczy się na błędach. Najmądrzej jest jednak uczyć się na błędach nie swoich, tylko cudzych. Dobitnie można się o tym przekonać przy kupnie samochodu z drugiej ręki. Ludzie od lat popełniają te same błędy, które mają opłakane skutki.

Działanie w pośpiechu pod wpływem emocji

Kupno samochodu to spore wyzwanie, które wzbudza ekscytację. W tym przypadku emocje nie są jednak najlepszym doradcą. Dość często zdarza się, że samochód zachwycający wyglądem ma sporo ukrytych usterek. Krótko mówiąc, samochód powinno się kupować na podstawie racjonalnych przesłanek, a nie ogólnych wrażeń. Stan techniczny jest więc dużo ważniejszy niż kolor lakieru.

Częstym błędem popełnianym przez kupców jest też działanie w pośpiechu. Wykorzystują to doświadczeni sprzedawcy, którzy czasem blefują o tym, że dany pojazd cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Taka taktyka ma wymusić na potencjalnym kupcy podjęcie błyskawicznej decyzji.

Niesprawdzenie pojazdu u dobrego mechanika

Kupno używanego samochodu to zawsze pewne ryzyko. Uniknąć się go nie da, ale za to można je mocno zminimalizować. Wymaga to dokładnego sprawdzenia samochodu. Oględziny, dłuższa jazda próbna, a w szczególności wizyta u mechanika znacznie zwiększają szansę na udany zakup.

Błędnym podejściem jest też bezkrytyczne wierzenie słowom sprzedawcy. Zdarza się, że mówi on półprawdy, przemilcza pewne tematy, a czasem po prostu kłamie.

Brak negocjacji

Wystarczy przejrzeć portale z ogłoszeniami online, aby przekonać się, że wybór używanych samochodów jest ogromny. Oznacza to, że siła przetargowa kupców jest większa niż sprzedawców, gdyż mogą oni przebierać w ofertach. Warto wykorzystać ten atut w negocjacjach i starać się obniżyć cenę najmocniej jak to możliwe. Na rynku wtórnym często zdarza się, że cena transakcyjna jest niższa o kilkanaście procent, od ceny ofertowej.

Mnogość ofert samochodów używanych na rynku to dla kupującego jeszcze jedna zaleta. Mianowicie mają oni możliwość porównania ze sobą mnóstwa ilości samochodów i wyboru tego, który jest najbliższy ich preferencjom.

Wydanie całego budżetu na kupno samochodu

Zakup samochodu to zawsze spore obciążenie dla budżetu. Na ten cel ludzie często oszczędzają miesiącami, czy latami, albo też zaciągają kredyty. Kiepskim pomysłem jest jednak wydanie wszystkich pieniędzy na zakup samochodu.

Później pojawiają się bowiem kolejne spore wydatki. Samo ubezpieczenie to kilkaset albo nawet kilka tysięcy złotych. Opłacić trzeba też podatek PPC w Urzędzie Skarbowym. W przypadku używanego samochodu szybko też nadchodzi moment, w którym trzeba dokonać napraw u mechanika, co także jest kosztowne.