Jak bezpiecznie jeździć nocą?

Jak bezpiecznie jeździć nocą?

O ile to możliwe, samochodem należy jeździć za dnia. Lepsza widoczność zawsze oznacza bowiem większe bezpieczeństwo. Często jednak zdarza się, że kierowca w podróż udaje się po zmroku. O czym należy więc pamiętać, aby bezpiecznie prowadzić auto w godzinach nocnych?

Co jest najważniejsze przy jeździe nocnej?

Największym problemem, z jakim mierzy się kierowca prowadzący pojazd nocą, jest brak naturalnego światła. Koniecznie trzeba więc zadbać o zapewnienie odpowiedniego oświetlenia sztucznego. W praktyce oznacza to, że regularnie trzeba monitorować stan żarówek oraz reflektorów. Sprawdzenie prawidłowości ich działania to jedna z czynności, którą wykonuje diagnosta podczas weryfikacji stanu technicznego pojazdu.

Okresowa kontrola specjalisty jest istotna. Duże znaczenie ma jednak również postawa samego kierowcy. Przede wszystkim powinien on zadbać o czystość reflektorów. Te pokryte brudem działają bowiem znacznie mniej efektywnie.

W samochodzie powinno się też regularnie czyścić szyby z dwóch stron, co także poprawi widoczność. Nie zaleca się zaś tego, aby włączać intensywne źródła światła wewnątrz samochodu. Mogą one rozpraszać kierowcę, a w skrajnych przypadkach także i innych uczestników ruchu drogowego.

W nowszych samochodach warto też wykorzystywać technologie ułatwiające jazdę w ciemnościach. Wśród nich wymienić można chociażby systemy doświetlające aktywujące się podczas zakrętów.

Jak bezpiecznie jeździć nocą?

Odpowiednie przygotowanie pojazdu do nocnych warunków to podstawa bezpiecznej jazdy po zmroku. Kierowca powinien jednak zwrócić uwagę na poziom swojej koncentracji. W godzinach nocnych należy zachować szczególną uwagę i unikać wszystkiego, co może rozpraszać uwagę.

Kierowca powinien być także wyspany i wypoczęty. W nocy należy też częściej niż za dnia odpoczywać. Każdy kierowca powinien przynajmniej raz na 90 minut zjechać z drogi, by nabrać nowych sił i z powrotem ruszyć w drogę.

W godzinach nocnych szczególnie duże znacznie ma jeszcze kultura jazdy. Każdy powinien pamiętać o tym, że długie światła mogą oślepiać innych kierowców. Ponadto w nocy zaleca się zachowanie większej odległości od innych samochodów.