Co warto wiedzieć o kredytach na samochód?

Co warto wiedzieć o kredytach na samochód?

Kupno samochodu, nawet na rynku wtórnym bywa ogromnym wydatkiem. Ponadto sam zakup auta to dopiero początek kosztów. Trzeba jeszcze zapłacić podatki, ubezpieczenia itd. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi decyduje się na zakup samochodu z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł finansowania. Co jednak warto wiedzieć o bankowych kredytach na samochód?

Jaki kredyt bankowy na zakup samochodu?

Zasadniczo w banku można otrzymać dwa rodzaje kredytów, z których środki można przeznaczyć na zakup samochodu. Pierwszy z nich to kredyt konsumpcyjny, który z założenie jest przeznaczony na dowolny cel. Kredytobiorca może więc go wydać na dowolny cel, w tym kupienie samochodu.

Alternatywą są dedykowane kredyty na kupno samochodu pod zastaw. W tym przypadku można liczyć na lepsze warunki. Na ogół oprocentowanie jest niższe, a dostępne kwoty wyższe niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Wadą takiego rozwiązania jest większa ilość formalności. Trzeba bowiem ustanowić cesję bankową i wpisać bank, jako współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego.

Trzeba zdawać sobie przy tym sprawę, że nie każdy otrzyma akceptację wniosku o kredyt bankowy. Po pierwsze trzeba wykazywać się pozytywną historią kredytową, a takich katalogach jak BIK oraz BIG. Po drugie należy się legitymować odpowiednio wysokim źródłem dochodu.