Czy posiadanie samochodu się opłaca?

Czy posiadanie samochodu się opłaca?

Wszelkie statystyki jasno pokazują, że wydatki na samochód i szerzej pojęty transport stanowią wielką część kosztów ponoszonych przez gospodarstwa domowe. Dobrze więc przemyśleć, czy samochód jest naprawdę potrzebny i jaki jest jego wpływ na domowe finanse.

Dlaczego warto mieć samochód?

Własny samochód to przede wszystkim wielki komfort i gwarancja niezależności. Swoim pojazdem można się wybrać niemal wszędzie o dowolnie wybranej porze. W innym przypadku jest się zależnym np. od komunikacji miejskiej, czy pociągów. Samochód to także relatywnie szybki sposób przemieszczania się. Na ogół dojazd np. do pracy na swoim samochodem jest znacznie szybszy niż korzystanie z innych środków transportu.

Współczesnym ludziom prowadzącym intensywny tryb życia samochód bywa więc bardzo potrzebny. Widać to np. w przypadku osób prowadzących karierę zawodową, a jednocześnie opiekującym się dzieciom. Mając samochód, łatwiej jest np. odwieźć dzieci do przedszkola, by po chwili znaleźć się w miejscu pracy.

Od lat wielu ludzi traktuje też samochód jako swoisty wyznacznik statusu społecznego i sukcesu. Niektórzy dla kupna wymarzonego auta są w stanie poświęcić dużo i np. oszczędzać przez lata i pracować w nadgodziny, po to, by odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy na zakup. Inni są skłoni zaciągać na ten cel wielkie kredyty. Posiadanie swojego samochodu można więc uznać za wartość samą w sobie, a nie tylko za użyteczne narzędzie przydatne w codziennym życiu.

Dlaczego nie warto mieć samochód?

Z całą pewnością własny samochód zapewnia multum korzyści. Z drugiej strony posiadanie auta jest kosztowne. Sam zakup to ogromny koszt, później trzeba płacić za paliwo, naprawy, przeglądy, ubezpieczenia itp. O samochód trzeba też dbać, co wymaga poświęcenia czasu.

W dzisiejszych czasach kierowcy często też narzekają na problemy, jakie czekają ich, podczas jazdy po miesicie. Stłuczki, wypadki, niekończące się korki, czy brak wolnych miejsc parkingowych to dla wielu ludzi źródło dodatkowego stresu. Za kierownicą ponosi się także odpowiedzialność za życie swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu.

Obecnie też coraz większą uwagę przywiązuje się do kwestii ekologicznych. Samochody zaś kiepsko wpływają na środowisko naturalne. Z tego względu wielu ludzi decyduje się na alternatywne środki transportu, takie jak rowery, czy elektryczne hulajnogi. Inni jednak pozostają przy czterech kółkach, ale stawiają na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak samochody wyposażone w silniki hybrydowe.

Czy opłaca się posiadać samochód?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy warto mieć własny samochód. Nie da się tego ustalić wyłącznie na podstawie obiektywnych liczb, ponieważ trzeba też wziąć pod uwagę subiektywne odczucia. Jedni nie wyobrażają sobie przecież życia bez samochodu, a inni nie odczuwają nawet potrzeby wyrabiania prawa jazdy.

W praktyce decyzja na temat posiadania samochodu jest zwykle związana z poziomem zamożności danej osoby i sytuacji zawodowej. Nie da się bowiem ukryć, że własne auto to spory wydatek inwestycyjny i duże koszty związane z eksploatacją. Samochód może też być konieczny np. gdy mieszka się na terenach wiejskich i codziennie przemierza się dziesiątki kilometrów do pracy.