Dlaczego opony są tak ważne w samochodzie?

Dlaczego opony są tak ważne w samochodzie?

Na bezpieczeństwo samochodu wpływa wiele czynników. Jednym z najważniejszych są jednak opony. Dlaczego jednak ich znacznie jest aż tak duże i o czym powinien pamiętać każdy kierowca chcący mieć ogumienie zapewniające komfort i bezpieczeństwo?

Z jakich powodów opony wpływają na bezpieczeństwo?

Jedyną częścią całego samochodu, jaka ma styczność z powierzchnią, są właśnie opony. Ich zdaniem jest utrzymanie pojazdu na drodze i zapewnienie płynnej jazdy. Ponadto to od nich w dużej mierze zależy komfort kierowcy oraz efektywność paliwowa, czyli to, ile paliwa zużywa dany pojazd.

O tym, jak bardzo ważne jest ogumienie, można przekonać się przez obejrzenie filmów ukazujących, jak zimą „jeżdżą” auta z oponami przeznaczonymi do jazdy latem.

Jak zadbać o opony samochodowe?

Kluczowe znacznie ma dobór ogumienia do pory roku. Najbezpieczniej jest posiadać dwa komplety opon przeznaczone do jazdy w wysokich i niskich temperaturach. Tańszą, lecz nieco mniej bezpieczną alternatywą jest wyposażanie pojazdu w opony całoroczne.

Na oponach nie powinno się nigdy oszczędzać. Nie oznacza to, że zawsze trzeba kupować ogumienie klasy premium, którego komplet kosztuje kilka tysięcy złotych. Lepiej jest jednak unikać najtańszych modeli, ponieważ ich jakość może okazać się niewystarczająca. Nie zaleca się także kupowania opon używanych, które mogą mieć wady ukryte.

Kierowca regularnie powinien zwracać uwagę na stan ogumienia, a w szczególności bieżnik. Zużyte opony to wielkie niebezpieczeństwo i mniejsza przyczepność na drodze. Ponadto ogumienie w kiepskim stanie może być przyczyną braku uzyskania przeglądu na Stacji Kontroli Pojazdu.

Uwagę należy zwracać jeszcze na ciśnienie w oponach. Jeśli jest ono nieodpowiednie, to bezpieczeństwo jazdy maleje, a w dodatku rośnie zużycie paliwa. Na szczęście o odpowiednie ciśnienie opon można zadbać z łatwością. Wystarczy skorzystać z kompresorów, które są dostępne na stacjach benzynowych.