Wysokość temperatury, a bezpieczeństwo jazdy samochodem

Wysokość temperatury, a bezpieczeństwo jazdy samochodem

Wśród wielu czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy samochodem pojawia się temperatura. Z jakiego powodu ma ona wpływ i o czym pamiętać, aby zachować odpowiednią wysokość temperatury w swoim aucie?

Czy temperatura wewnątrz samochodu może wpływać na ryzyko stłuczki?

O tym, że temperatura wpływa na człowieka, wiadomo od zarania dziejów. Specjaliści od spraw bezpieczeństwa samochodów zwracają uwagę, że ma to szczególnie duże znacznie podczas jazdy.

Niebezpieczne okazują się upały. Latem, w nagrzanych samochodach temperatura potrafi osiągać naprawdę wysokie wartości. To zaś wpływa na koncentrację i czas reakcji kierowcy, a więc przekłada się na poziom ryzyka zajścia stłuczki.</p>

Jak zadbać o odpowiednią temperaturę w aucie?

Na ogół zaleca się, aby temperatura w samochodzie wynosiła nieco ponad 20 stopni Celsjusza. W nowszych autach jej osiągnięcie nie jest na ogół problemem. W końcu wystarczy skorzystać z klimatyzacji.

Trudniej o zachowanie odpowiedniej temperatury w pojazdach, które nie są w nią wyposażone. Wtedy to trzeba korzystać z półśrodków, takich jak nawiewy, czy otwieranie okien. Dobrym nawykiem jest także parkowanie w zacienionych miejscach. Pomocą mogą okazać się jeszcze klimatyzatory, czyli przenośna alternatywa dla klimatyzacji. Niestety efektywność tych sposobów bywa niska, a czasem zerowa.