Ile kosztuje utrzymanie samochodu w skali roku?

Ile kosztuje utrzymanie samochodu w skali roku?

O tym, że kupno i utrzymanie samochodu nie jest tanie, wiadomo powszechnie. Ile jednak tak naprawdę trzeba wydawać na własny pojazd i jak te koszty wyglądają w porównaniu do innych sposobów transportu?

Ile kosztuje inwestycja w samochód?

Cena płacona za kupno pojazdu bywa bardzo różna. Najbogatsi kupują nowe egzemplarze za setki tysięcy, a nawet miliony dolarów. Z drugiej strony zdarzają się transakcje związane z samochodami na kwoty nieprzekraczające tysiąca złotych.

Uwagę trzeba zwrócić tu na to, że pojazdy szybko tracą na wartości rynkowej. Dotyczy to w szczególności nowych pojazdów. Szacunki wskazują, że w ciągu trzech lat tracą one średnio około 50% wartości rynkowej. Oznacza to, że nowy samochód kupiony za 100 tysięcy złotych po trzech latach jest wart już tylko 50 tysięcy złotych.

Jakie koszta wiążą się z utrzymaniem auta?

Roczne urzynania samochodu to koszt kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, a czasem nawet i więcej. Część opłat jest niezależnych od częstotliwości użytkowania pojazdu. Dotyczy to np. opłacenia ubezpieczenia, czy przeglądów.

Spora część wydatków zależy jednak od tego, jak często się jeździ. Dotyczy to w szczególności kosztów na paliwo. Niedzielni kierowcy w skali roku płacą na stacjach benzynowych nawet mniej niż 1000 złotych. Ci jeżdżący często, szybko i na dalekie trasy za paliwo płacą już kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Bardziej intensywne użytkowanie pojazdu oznacza też konieczność częstszych napraw u mechaników, co również generuje duże koszty. Dużo kosztuje również naprawianie starszych i wyeksploatowanych samochodów.

Koszty samochodu w porównaniu do innych źródeł transportu

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z samochodem, okazuje się, że wiąże się to z co najmniej kilkoma tysiącami złotych w skali roku. Można wyliczyć, że za takie pieniądze można przejechać kilka tysięcy kilometrów przy wykorzystaniu taxi. Mając zaś kartę miejską, można podróżować autobusami po całym mieście za około tysiąc złotych rocznie, co jest kilkukrotnie tańsze od użytkowania własnego samochodu.

Z takich wyliczeń dość jasno wynika, że samochód to kosztowne źródło transportu. Z czysto ekonomiczniejszego punktu widzenia jego posiadanie często okazuje się nieopłacalnym rozwiązaniem. Można by nawet rzec, że własny samochód to swoisty luksus, za który trzeba dużo płacić.

Należy jednak pamiętać o tym, że choć utrzymanie auta jest drogie, to jednak zapewnia wielki komfort, oszczędność czasu i pełną niezależność. Tych czynników zaś nie da się przeliczyć na pieniądze.