Kiedy najlepiej kupować samochód?

Kiedy najlepiej kupować samochód?

Na ogół ludzie kupują samochód wtedy, kiedy uzbierają na ten cel odpowiednie fundusze, albo w momencie, gdy jego nabycie z jakichś względów jest koniecznością. Do zakupu lepiej przygotować się z wyprzedzeniem, ponieważ w niektórych momentach roku można liczyć na lepsze ceny.

Kiedy najlepiej kupić samochód?

Statystyki pokazują, że w Polsce samochody używane najczęściej kupuje się na wiosnę oraz na początku jesieni. Wtedy to warunki atmosferyczne są najkorzystniejsze do podejmowania tego typu transakcji.

Na ogół największy wybór ma się więc w maju, czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Nie oznacza to jednak, że kupno samochodu zimą nie ma sensu. Wręcz przeciwnie, w tym czasie na rynku jest mniej kupców, a więc sprzedawcy są gotowi do większego obniżenia ceny.

Inaczej sytuacja prezentuje się na rynku nowych samochodów. Najlepsze okazje cenowe w tym przypadku upolować można w grudniu i styczniu. W tym okresie dealerzy prowadzą akcje wyprzedażowe. W konsekwencji ceny są znacznie niższe, a kupujący ma mocniejszą pozycję negocjacyjną. Duże znaczenie ma też „wyczucie” danego dealera. Na ogół jest on najbardziej skory do udzielania obniżek, gdy w ostatnim czasie jego wyniki sprzedażowe nie są najlepsze. Dealerzy są bowiem cyklicznie oceniani pod kątem wielkości generowanej sprzedaży.