Bezpieczeństwo a buty do jazdy samochodem

Bezpieczeństwo a buty do jazdy samochodem

Bezpieczeństwo na drodze jest obecnie jednym z palących problemów społecznych. W tej kwestii w statystykach policyjnych przywołuje się wiele przyczyn kolizji i wypadków drogowych. Chociaż pozornie wydaje się to zabawne, to jedną z kwestii wpływających na poprawę bezpieczeństwa na drogach jest odpowiedni dobór obuwia do prowadzenia samochodu.

[IMAGE=bs964LcS7tFx.jpg]

Wpływ obuwia kierowcy na bezpieczeństwo jazdy

[IMAGE=ehWloHcvNo8R.jpg]

Odpowiednie obuwie do kierowania samochodem to takie, które zapewnia stabilność stopom. Buty przede wszystkim powinny być wygodne, nie uciskać stopy i ułatwiać szybką reakcję w przypadku konieczności nagłego hamowania, wyprzedzania czy zmiany biegów. Kluczowym elementem obuwia do jazdy samochodem jest podeszwa – nie może być nadmiernie gruba ani też zbyt cienka. Nadmierna grubość sprawia, że wyczucie nacisku na pedał może być mylne. Natomiast zbyt cienka podeszwa powodować będzie duże obciążenie stopy i ból podczas dłuższej trasy. Ważna jest również odpowiednia przyczepność podeszwy, niedopuszczalne jest, by but ślizgał się na pedale. Taka chwilowa utrata przyczepności przy dużej prędkości może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Dzieje się tak, ponieważ już przy prędkości 80 km/h pokonujemy w ciągu sekundy odcinek o długości 22 metrów.

Najlepsze buty do jazdy samochodem

Problem z wyborem obuwia do kierowania pojazdem w zdecydowanej większości dotyczy kobiet. W ich przypadku najczęściej trudności z wyborem podyktowane są rodzajem stylizacji. Trudno bowiem zakładać trampki do wieczorowej sukni. Z tego powodu warto postawić na obuwie, które jest wygodne, komfortowe a jednocześnie eleganckie. Dobrym wyborem będą w tym przypadku baleriny na stabilnej podeszwie, niewysokie i eleganckie buty Tamaris, mokasyny lub czółenka. Jeśli buty, które pasują do stylizacji nie nadają się do prowadzenia samochodu, nie warto ryzykować, tylko zabrać je ze sobą w torbie podróżnej, a kierować w odpowiednim obuwiu. Buty można przecież zmienić po dotarciu do celu i wyłączeniu silnika. Bezpieczeństwo powinno być zawsze traktowane jako najważniejsze.

Jakiego obuwia unikać prowadząc auto?

Kierujący samochodem powinni unikać w szczególności klapek. To obuwie, które może ześlizgnąć się ze stopy w najmniej oczekiwanym momencie. W skrajnych sytuacjach może nawet zablokować pedał hamulca lub sprzęgła, doprowadzając do utraty panowania nad pojazdem. Należy także zrezygnować z butów zbyt szerokich – mogą być przyczyną równoczesnego wciśnięcia dwóch pedałów. Do jazdy samochodem nie nadaje się również obuwie na zbyt grubej podeszwie, w tym wszelkie koturny, oraz buty nadmiernie i wysoko opinające kostkę. Na czarnej liście obuwia do prowadzenia samochodu znajdują się również szpilki. Mimo, że kobiety je bardzo lubią, mogą powodować wiele negatywnych konsekwencji na drodze.

Na koniec dodajmy, że problematyka odpowiedniego obuwia do jazdy jest przedmiotem regulacji prawnych. W wielu krajach europejskich prowadzenie w nieodpowiednich butach jest wykroczeniem zagrożonym karą mandatu. Kierując samochodem we Francji czy Hiszpanii kwestię odpowiednich butów za kierownicą należy zawsze uwzględnić – dotyczy to przede wszystkim prowadzenia w klapkach. W Polsce nie obowiązują w tym względzie szczególne przepisy prawne, jednak wybierając buty do prowadzenia samochodu powinniśmy kierować się bezpieczeństwem i zdrowym rozsądkiem. Samochodem nie wolno również kierować boso. Szerokiej drogi.